Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Spoons 13714348



*

nr 1371 4348


SPOONS

5 pcs, silver, including Åberg Jönköping tidigt 1800-tal & Juhl Kautokeino. Length: 10-21, weight: 165g ca,


5 st, silver, bland annat Åberg Jönköping tidigt 1800-tal & Juhl Kautokeino. Längd: 10-21, Vikt: 165g ca


Estimate:

800

Sold:

SEK 700

Auction date:

Monday January 11 2021
at 20:25:14


  • Bid history
Time Bidder Bid
5/1 17:18:39 1      600 kr
7/1 14:46:32 2      600 kr
7/1 14:46:32 1      600 kr (Robot)
10/1 19:04:44 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver skedar ädelmetall
  • 8212 PUNCH BOWL
    + copper, 13 pieces, nickel silver, rococo style, ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:33
  • 8319 CUTLERY
    silver, (0, 800) 12+ 2 pcs. Length: 18-23, weight..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:30
  • 8277 TRAYS
    6 parts, nickel silver, Runda. Diameter: 40-46 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:32
  • 8275 TRAYS
    med handtag, 3 pcs, around year 1900, nickel silve..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:16
  • 8036 BrödskÃ¥l
    Silver (800), 19th century, relief, genombruten ka..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:21
  • 8107 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm. Weigh..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:43




Ladda ner broschyr